Vše o saunování: kdy, jak často a na co si dát pozor
Saunovat se můžete v kterémkoliv ročním období, ideální frekvence je 1–3× týdně. Dávejte si nicméně pozor na pitný režim, do sauny nechoďte hladoví ani čerstvě najezení a po návratu ze sauny nikdy necvičte, hodně pijte a odpočívejte.
Kdy a jak často se saunovat
Do sauny můžete chodit po celý rok, i když nejvíce zákazníků ji přirozeně využívá na podzim, v zimě a na jaře, kdy je venku zima a v sauně se příjemně prohřejí. Saunování v létě má ale také svá pozitiva – snáze pak přivyknete na venkovní horka a pocení, navíc budete lépe zvládat přechody do klimatizovaných prostor a naopak.
Aby se naplno projevovaly pozitivní dopady sauny na vaše zdraví, měli byste se saunovat nejméně jednou týdně. Maximální frekvence saunování stanovená není, podle některých odborníků mohou zdraví a silní jedinci chodit do sauny každý den. My doporučujeme jako optimum 3× týdně, protože při saunování se z těla odpařuje sůl a minerální látky, což by vás při denním saunování mohlo vyčerpávat.
Jedno saunování přitom zahrnuje 3–4 cykly, kdy se v kabině vždy prohřejete a následně ve sprše, bazénku nebo kádi ochladíte.
Pokud se budete saunovat každý den, dělejte spíše jen 1–2 cykly.
Příprava na saunování
Do finské sauny choďte ideálně dvě hodiny po posledním (větším) jídle, abyste nebyli přejedení ani hladoví. Před saunováním vypijte dostatek vody a tekutiny doplňujte také mezi jednotlivými saunovými cykly, pokud cítíte, že máte žízeň. Naopak alkoholu se úplně vyhněte.
Před vstupem do sauny si sundejte všechno oblečení a hlavně šperky, které by se v horkém vzduchu rozpálily a pálily by vás do kůže. Odložte i spodní prádlo nebo plavky, pod kterými se v sauně množí bakterie. Ideálně mějte jen prostěradlo nebo ručník, na které si lehnete nebo sednete. Nezapomeňte se před saunováním také osprchovat, použijte i mýdlo.
Jak dlouho být v sauně?
V kabině finské sauny buďte přibližně 15 minut, následně se jděte osprchovat a ochladit do kádě či bazénku se studenou vodou. Sprchování je důležité, protože z kabiny půjdete úplně zpocení a vodu v kádi byste si jinak rychle znečistili. Tento zahřívací a ochlazovací proces opakujte 3–4×.
V parních saunách je proces podobný, jelikož v nich ale není takové horko, nemusíte se zchlazovat v kádi či bazénku a hned po sprše a krátkém odpočinku klidně běžte zpět do kabiny. U infrasaun se cykly nedělají, jedno saunování trvá 30–40 minut, pak už vylezte ven a odpočívejte.
Jak se chovat v saunové kabině
Saunování by mělo být hlavně o relaxu a pohodě, proto si do kabiny nenoste práci ani v ní nehlučte (platí hlavně pro veřejné sauny). Nejlepší je, když si lehnete na lavici, zavřete oči a soustředíte se jen na svůj dech. V sauně doporučujeme dýchat spíše nosem.
Do infrasauny, ve které v rámci jednoho cyklu strávíte i více než půl hodiny, si na zpestření vezměte například knížku. A domácí infrasaunu si pro větší zábavu ideálně ozvučte.
Co dělat po saunování
Po skončení saunování se opět osprchujte, zabalte do teplého županu a hodně pijte, ať doplníte tekutiny. Nemusíte pít jen vodu, ale dejte si například vitamín C a další minerály. Od věci nejsou ovocné nebo zeleninové džusy. Vyhněte se alkoholu nebo kávě.
Pokud po saunování nebudete dostatečně pít, může vás pak bolet hlava. Bolest hlavy přichází i v případě, že v sauně sedíte – tělo pak musí vyrovnávat velké teplotní rozdíly mezi hlavou a nohami. Proto v kabině ideálně ležte, nebo alespoň seďte tak, abyste nohy měli natažené na stejné lavici, na které sedíte.
Po saunování byste měli odpočívat, například jen seďte nebo ležte. Rozhodně po saunování nechoďte sportovat ani cvičit.
Jestliže chodíte do veřejné sauny, ideálně nejezděte hned po saunování autem, protože máte zpomalené reflexy. Raději si alespoň hodinku odpočiňte a do auta sedněte až poté. Tento problém samozřejmě vyřeší domácí sauna.
Kdy do sauny nechodit
Saunování není vhodné pro lidi s vysokým krevním tlakem nebo problémy se srdcem, játry či ledvinami. Sauně se také vyhněte, pokud vás trápí kožní problémy (ekzém, lupénka), chřipka, nachlazení, horečka nebo jakýkoliv zánět. Vlivem vysoké teploty by se vám tyto choroby mohly „spustit“.
Některým lidem s citlivější pokožku se po saunování dělají fleky na kůži. Je to tím, že vlivem vysoké teploty dojde k popraskání kapilár a krev se „vylije“ do okolního podkoží. Tyto fleky za několik dní či týdnů samy zmizí, pokud na ně ale trpíte, volte namísto finské sauny raději infrasaunu.
Častá je také otázka, v jakém věku by člověk neměl chodit do sauny. Ve Finsku se údajně saunují už 14denní miminka, u nás bychom doporučili nejméně jeden rok, ideálně pak počkejte do třetích narozenin dítěte. Horní hranice neexistuje, ale mějte na paměti, že starší lidi už mohou trápit problémy se srdcem nebo vysokým krevním tlakem.
Chcete znát více?
Další zajímavosti se dozvíte v poradně