Stavba domácí sauny: na co se předem připravit?
Než si koupíte domácí saunu a pustíte do domu dělníky, měli byste ideálně předem vědět, v jaké místnosti saunu postavíte, kam budete odvětrávat vzduch nebo kudy vedou stávající rozvody elektřiny či vody. Usnadníte tak práci sobě i realizační firmě, navíc se vyhnete tomu, že budete vymýšlet řešení na poslední chvíli.
Přečtěte si, co je při stavbě sauny klíčové.

1.
Umístění sauny

Stavební připravenost na montáž sauny začíná tím, že vyberete místnost, do které saunu umístíte. Většina domácností volí koupelnu, předsíň nebo například technické místnosti. Jsou ale i tací, kteří si saunu instalují do obývacího pokoje.
Při výběru místnosti myslete na to, že vlhkost stěn a stropu nesmí přesáhnout 10 % a atmosférická vlhkost v místnosti nesmí přesáhnout 55 %. To může být komplikace například u menších koupelen, která nemají okna a nelze je dobře větrat.
Obecně doporučujeme, aby místnost se saunou bylo možné příležitostně větrat otevřením okna nebo alespoň mechanickým ventilátorem.
Při výběru místnosti kalkulujte i s velikostí sauny. Na každého člověka počítejte se 70 cm šířky, na výšku mají sauny nejčastěji 210 cm. Do takové pohodlně umístíte dvě patra lavic – první ve výšce 45 cm, druhé ve výšce 90 cm. Nezapomínejte také, že dveře od sauny se z bezpečnostních důvodů vždy otevírají ven, tak ať se nestane, že by se otevíraly do nábytku nebo do jiných dveří.
2.
Stěny a podlaha sauny
Stěny místnosti, které poslouží jako část vnějšího pláště sauny, musí být rovné (odchylka maximálně 2 mm na metr délky) a pokud je podkladem sádrokarton, měl by být „zelený“ (GKBI, RBI), který lépe odolává vlhkosti. Ideálně si také zjistěte, kudy ve zdi vedou rozvody vody a elektřiny a kde jsou umístěny hliníkové profily.
Důležitá je také podlaha, která musí odolávat vlhkosti. Nevhodná je proto dřevěná nebo laminátová podlaha, u saun s kamny na dřevo může být problematická i dlažba, protože spárovací hmoty nebývají odolné proti vysokým teplotám. To nicméně můžete vyřešit tím, že pod kamna dáte ochrannou podložku. Pokud je podlaha kluzká, bude lepší, když si na ni pořídíte plastový nebo dřevěný rošt.
Jestliže máte v podlaze podlahové vytápění nebo jiné rozvody, opět ideálně předem vyznačte, kudy vedou, aby následně při stavění zbývajících stěn sauny nemohlo dojít k poškození či provrtání.

3.
Přívod elektřiny do sauny

Pokud pořizujete finskou saunu s elektrickými kamny, budou právě kamna největším spotřebičem. Méně výkonným kamnům do menších saun (cca do 8 m3) obvykle stačí napětí 230 V, výkonnější kamna už si vyžádají 400 V.
Kromě kamen budete napájet také osvětlení sauny (nebo barevnou terapii), nástěnný panel pro ovládání teploty (pokud ho chcete) a případně ventilátor. Těmto spotřebičům stačí klasický kabel s napětím 230 V. Rozmyslete si také předem, zda budete chtít v sauně zásuvku, abyste pak mohli uvnitř pohodlně vysávat a podobně.
Podrobnější požadavky na elektroinstalaci si přečtěte v manuálu na straně 4 >>
4.
Izolace a odvětrávání sauny
Jelikož je v saunách velké teplo a/nebo vysoká vlhkost, jsou pečlivě izolované. Za vnější obvodové zdi (nebo dřevěný obklad) se nejprve umisťuje minerální vata, dále ALU folie, následně dřevěná konstrukce z konstrukčních hranolů nesoucí parozábranu, a nakonec vnitřní obklad sauny – palubky ze smrkového nebo například osikového dřeva.
Poctivá izolace sauny zamezuje tomu, aby teplo a vlhko unikalo ven přes stěny. Proto je nutné prostor řízeně odvětrávat, aby v sauně docházelo k cirkulaci vzduchu. Za ideální se považuje, když se vzduch v kabině za jednu hodinu vymění 6×.
Pomyslným minimem ventilace sauny jsou dva odvětrávací otvory 10×10 cm velké – jeden přívodní a jeden odtahový. Přívodní otvor by měl být ideálně u podlahy a co nejblíže saunovým kamnům, další variantou je udělat ho pod dveřmi: jednoduše zvednete dveře o 10 cm a necháte pod nimi mezeru.

Naopak odtahový otvor by měl být co nejdále od saunových kamen, někde ve výšce horní lavice (zmíněných 90 cm), případně u stropu. Jen počítejte s tím, že když bude až u stropu, bude vám ze sauny odcházet teplejší vzduch.
Vývod vzduchu můžete vést do stejné místnosti, ve které máte saunu, případně do sousední místnosti. Počítejte s tím, že v těchto místnostech bude během saunování větší teplo, přibližně kolem 30 °C. Naopak není vhodné odvádět vzduch z interiérové sauny ven z domu, protože u odtahového otvoru by pak v zimě vzduch kondenzoval a vznikala tu velká vlhkost.
Stavba venkovní sauny
Venkovní sauny jsou dražší a komplikovanější než interiérové, ale z pohledu stavební připravenosti nemusíte skoro nic řešit. Stačí vybrat vhodný prostor na zahradě a dle velikosti sauny připravit betonový skelet, do kterého vám pak montážní firma saunu „vsadí“.
Do venkovních saun kvůli jejich lepší výhřevnosti vždy doporučujeme kamna na dřevo, takže elektřinu musíte natáhnout jen kvůli osvětlení. Pokud byste nicméně chtěli zažít pravou romantiku, ani to není nutné – saunu si můžete klidně osvítit pouze svíčkami, jako to ostatně mají v oblibě samotní Finové.

Chcete znát více?
Další zajímavosti se dozvíte v poradně
