Nejlepší dřevo do sauny? Volte ideálně severské dřeviny

 

 

 

 

Kvůli vysoké teplotě a vlhkosti je důležité, abyste saunu obložili dostatečně odolným dřevem. Z tohoto pohledu jsou pro palubky do sauny vhodné severské dřeviny. Ty díky nedostatku světla a tepla rostou pomaleji, mají letokruhy blíže u sebe a jejich dřevo se tak nekroutí, je stálejší a méně absorbuje vlhkost.

 

Naopak jako dřevo na saunové lavice klidně zvolte africkou abachi, která má nízkou tepelnou vodivost, a proto vás při sezení nebude pálit na kůži.

 

motive-img

Obložení sauny: smrk, osika, olše či cedr

 

Severský smrk
drevo-seversky-smrk

Nejoblíbenějším materiálem pro palubky do sauny je zvláště ve Finsku severský smrk. Je vhodný pro finské sauny i infrasauny a doporučujeme ho zejména do rozměrově menších saun, které díky světlé barvě smrku opticky zvětšíte.

 

Smrk patří mezi měkčí, levnější dřeviny a je charakteristický sukatou strukturou a smolníky, které sauně dodávají typickou vůni dřeva. Počítejte ale s tím, že o smrkové dřevo se musíte hodně starat a pravidelně jej impregnovat parafínovým olejem. Navíc se z něj (zejména první sezónu) může uvolňovat smola.

 

Alternativou ke klasickém smrkovému dřevu je kartáčovaný smrk, ve kterém ještě více vystoupí textura dřeva a sauna pak působí rustikálněji.

seversky-smrk-kartacovanuy

kartáčovaný smrk

Osika
drevo-osika2

Další oblíbenou dřevinou na palubky do sauny je osika. Světlou barvou připomíná smrk, ale je lesklejší, ještě světlejší (až smetanová) a nemá suky a smolníky, takže tolik nevoní.

 

Na druhou stranu je tvrdší, déle vydrží a nemusíte se o ni tolik starat. Osika se hodí se zejména do moderních interiérů, kde chcete trošku potlačit typický vzhled a barvu dřeva.

ref-osika

osika

Olše
drevo-olse

Spousta zákazníků obkládá saunu olší, která má mírně načervenalou barvu a jen velmi jemnou kresbu. Narůžovělé a hladké palubky s minimem viditelných letokruhů a zcela bez suků oceníte pro minimální požadavky na údržbu.

Olše je navíc odolná dřevina, která dlouho vydrží.

 

Také olši můžete zvolit v kartáčované verzi, kdy už mírně vystoupne struktura dřeva a jsou vidět suky, takže dřevina působí přirozeněji.

ref-olse

olše

Cedr
drevo-cedr

Nejnáročnější zákazníci pro obklad sauny volí cedr. Relativně měkká, ale vzácná dřevina, která nádherně voní. Cedr je mírně tmavší dřevina pro „odvážné“, protože každá palubka má mírně odlišnou barvu.

 

Hodí se proto zejména do extravagantnějších a luxusních saun. My ho doporučujeme zejména do infrasaun, protože cedr voní i při nízkých teplotách, při kterých například smrk skoro neucítíte.

 

Smrk, osiku i olši seženete také ve speciální thermo úpravě – dřevo se pak nazývá ThermoWood. Tato úprava byla rozvinuta v devadesátých letech 20. století ve Finském výzkumném centru VTT. Její podstatou je prudké zahřátí dřeva horkou parou, aby materiál získal lepší vlastnosti.

ref-cedr

cedr

ThermoWood se díky tepelné úpravě zaudí, ztmavne a uzavře. Krásně pak voní, nemusíte ho tak často impregnovat a zároveň

  • má lepší tepelně-izolační vlastnosti,
  • je tvarově stabilnější,
  • méně absorbuje vlhkost,
  • méně se kazí a neteče z něj smola,
  • a hůře vede teplo, takže se tolik nerozpaluje.

Zejména do větších saun, kde nevadí tmavší dřevina, můžeme ThermoWood doporučit. Skvělé je i pro finské sauny v prostoru za kamny a na stropu, kde na rozdíl od světlých dřevin netrpí na to, že od kamen časem zešedne (respektive zešednutí není tolik vidět).

 

Chcete si saunu postavit sami?

Vše potřebné koupíte v našem e-shopu

banner-eshop

Dřevo na saunové lavice: abachi, olše, osika či borovice

 

Nejzajímavější dřevinou na lavice do sauny je z našeho pohledu africká vrba abachi. Měkká, řídká a velmi lehká dřevina bez letokruhů s krásnou vlasovou kresbou vás nejvíce potěší tím, že má nízkou tepelnou vodivost. I v rozpálené finské sauně tak zůstává příjemně „chladná“, respektive o pár stupňů chladnější než ostatní dřeviny. Díky své měkkosti a extra zaoblení hran je navíc příjemná na sezení. Na druhou stranu vyžaduje více péče.

 

Harvia_Bench_Exclusive_Abachi_p1

abachi - africká vrba

Z dalších materiálů je pro lavice vhodná světlá osika nebo načervenalá olše. Obě dřeviny jsou hladké, bez suků a příjemně se na nich sedí. Osiku a borovici navíc seženete v thermo variantě, kdy je dřevina ještě odolnější.

 

Největším fajnšmekrům pak doporučujeme ohýbanou dýhu z exotického dřeva Fuma. Vlastnostmi se podobá africké abachi, jen je zbarvená dorůžova a jednotlivé pláty se ohýbají do ergonomických tvarů tak, aby posezení na lavici bylo co nejpříjemnější.

Chcete znát více?

Další zajímavosti se dozvíte v poradně

bg-banneru-dalsi-clanky2
Zavřít
Loading...