Jak vybírat dřevo na saunu?

Extrémní rozdíly teplot, vlhkost, pot – taková kombinace vyžaduje velmi odolný materiál. Severské dřeviny jsou ideální -  letokruhy jsou díky nepříznivým severským podmínkám blíže u sebe, dřevo se méně kroutí, je stálejší a méně absorbuje vlhkost. Smrk, či tvrdší osika, jsou světlé dřeviny a prosvětlí vám saunu.

 

Pro další zvýšení trvanlivosti dřeva je vhodná jeho tepelná úprava - Thermowood je teplem a vodní parou zcela ekologicky změnéné, "zauzené" dřevo, které je velmi odolné vůči vlhkosti a nežádoucím změnám. 

 

Velmi oblíbená na lavice je i Abachi - africká vrba - tato lehká dřevina je měkčí, ale chladnější - vede méně tepla.

 

 

rozdeleni-dreva

 

Dodáváme dřevo od společností

logo-vyrobce-haserv
logo-vyrobce-mantsala
Severský smrk
drevo-seversky-smrk

Severský smrk – v našem případě Finský smrk – je nejpoužívanější materiál na obkládání stěn sauny, který je vhodný jak do finské sauny, tak i infrasauny. Je velmi oblíbený pro svou nízkou cenu a dobré vlastnosti. Smrkové dřevo vylučuje malé množství pryskyřice, a díky tomu světlá barva dřeva zůstává stálá po mnoho let. Severský smrk je charakteristický sukatou strukturou a smolníky, které sauně dodávají typickou vůni dřeva.

ref-seversky-smrk
Severský smrk kartáčovaný
drevo-seversky-smrk-kartacovany

Severský smrk je nejpoužívanější materiál na palubky do sauny, je oblíbený pro svou cenu i dobré vlastnosti. Kartáčovaný smrk je vzhledově zajímavější než standardní severský smrk – vykartáčováním měkčích částí vystoupne textura dřeva. Snadno tak docílíte rustikálního vzhledu sauny.

ref-seversky-smrk-kartacovanuy
Thermo smrk kartáčovaný
drevo-seversky-thermo-smrk-kartacovany

Tepelnou úpravou se vůně smrku ještě více zvýrazní a dřevo je odolnější – vznikne tzv. Thermowood. I tepelně upravený smrk lze kartáčovat – vykartáčováním měkčích částí vystoupne textura dřeva. Tím docílíte rustikálního vzhledu sauny. 
Tepelná úprava zlepšuje nejen trvanlivost, ale i další fyzikální a mechanické vlastnosti. Proces navíc o 3-6 odstínů ztmavuje dřevo, což usnadňuje jeho údržbu. Termoúprava dřeva probíhá pouze za pomoci tepla a vodní páry a celý výrobní proces je naprosto ekologický.

ref-termosmrk-kartacovany2
Osika
drevo-osika2

Osika je tradiční saunový materiál, který má skvělé vlastnosti pro použití v sauně. Barva osiky přináší do sauny svěží nádech. Osika je dřevo světlé barvy s výrazným leskem, které se vyznačuje čistými světlými liniemi bez suků a smolníků, což zaručuje luxusní vzhled sauny. Osika podléhá menší oxidaci a žloutnutí než finský smrk. Vaše sauna tak bude krásná po velmi dlouhou dobu.

ref-osika
Thermo osika
drevo-thermo-osika3

Tepelnou úpravou osika výrazně ztmavne a hlavně se docílí vylepšení vlastností dřeva - vznikne tzv. Thermowood. Termoúprava dřeva probíhá pouze za pomoci tepla a vodní páry a celý výrobní proces je naprosto ekologický.

ref-termo-osika
Olše
drevo-olse

Dřevo olše černé je charakteristické svou načervenalou barvou a trvanlivostí. Dřevo má velmi jemnou, téměř neznatelnou kresbu. Palubky mají krásný odstín do růžova, který se časem zvýrazní. Dřevo je zcela bez suků, s minimem viditelných letokruhů. Je ideální na údržbu svojí hladkostí a bezsukatostí.

ref-olse
Cedr
drevo-cedr

Saunová palubka z cedru je prvotřídní dřevo (kvalita „A"). Jedná se o křehčí dřevo, které je barevně velmi různorodé, a proto se hodí do moderních extravagantnějších saun. Je oblíbené pro svůj přírodní vzhled, nízkou hmotnost, vůni, dlouhou životnost a nízké nároky na údržbu.

ref-cedr
Tmavá thermo olše kartáčovaná
drevo-thermo-olse-tmava-kartacovana3

Dřevo olše černé je charakteristické svou načervenalou barvou. Tepelnou úpravou se barevná sytost olše ještě více zvýrazní, dřevo je pak navíc mnohem odolnější, vznikne tzv. Thermowood.
Tepelná úprava zlepšuje nejen trvanlivost, ale i další fyzikální a mechanické vlastnosti. Proces navíc o 3-6 odstínů ztmavuje dřevo, což usnadňuje jeho údržbu. Termoúprava dřeva probíhá pouze za pomoci tepla a vodní páry. Celý výrobní proces je naprosto ekologický.

ref-tmava-thermo-olse-kartacovana
Olše sukatá kartáčovaná
drevo-olse-sukata-kartacovana

Olše je typická svou trvanlivostí. V mokrém prostředí navíc tvrdne, takže skvěle vzdoruje vlhkosti a drží tvar.  Dřevo má jemnou kresbu. Palubky mají krásný odstín červené, který se časem zvýrazní. Dřevo je zcela bez suků s minimem viditelných letokruhů. Velmi dobře se udržuje. U kartáčované olše je drobná kresba krásně zvýrazněna – díky tomu je vzhledově zajímavější než neupravená olše. Vykartáčováním měkčích částí vystoupne textura dřeva. Snadno tak docílíte rustikálního vzhledu.

ref-olse-sukata-kartacovana
lavice-abachi

Abachi
 

Jedna z nejzajímavějších dřevin, a výjimka mezi severskými materiály v naší nabídce je abachi – africká vrba. Je to měkčí, řídké, velmi lehké dřevo, vlastnostmi se podobající balze používané v leteckém modelářství. Abachi se vyznačuje nízkou tepelnou vodivostí, takže je příjemné na sezení,  a saunující nepálí ani při kontaktu s holou pokožkou. Stejně jako všechny africké dřeviny abachi nemá letokruhy, ale vyznačuje se krásnou vlasovou kresbou.

lavice-olse

Olše
 

Jedním z nejvhodnějších dřev pro lavice je severská olše. Její dřevo je charakteristické svojí jemnou kresbou, načervenalou barvou, která se postupem času zvýrazňuje, a především svojí trvanlivostí. V mokrém prostředí navíc tvrdne, takže skvěle vzdoruje vlhkosti a drží tvar. Dřevo je navíc zcela bez suků s minimem viditelných letokruhů. Olše se velmi dobře udržuje.

lavice-thermo-osika

Thermo osika
 

Desky na lavice z thermo osiky jsou zcela bezsukatým a odolným materiálem. Dřevo je dokonale vybroušené bez jakýchkoliv nečistot. Desky dodáváme s čistě zaoblenými hranami. 
Nejvíce zatížené jsou v sauně dřevěné lavice – ty jsou v neustálém kontaktu s nepříznivými vlivy, jako jsou bakterie a pot. Proto je vhodné zvolit vždy ten nejkvalitnější materiál, jakým je osikové dřevo.

lavice-osika

Osika
 

Osika je dřevo světlé barvy s výrazným leskem s čistými liniemi bez suků a smolníků. Osika je také velmi odolná vůči oxidaci a žloutnutí. Desky na lavice z osiky jsou napohled krásně čisté, vhodné zvláště do luxusnějších saun.
Desky dodáváme dokonale vybroušené bez jakýchkoliv nečistot s čistě zaoblenými hranami.

lavice-thermo-borovice-radiata

Thermo borovice Radiata
 

Dřevo na lavice z borovice je charakteristické mírným červeným nádechem a výraznou dřevitou vůní, která časem slábne. Během dalších let navíc dřevo ještě ztmavne a dotvoří krásný kontrast s interiérem. Zde navíc v tepelné úpravě. Termowood je tepelně upravené dřevo, které  si zachovává svůj tvar i po letech (životnost až 30 let).

lavice-ohybana-dyha

Ohýbaná dýha
 

Ferrari mezi saunovými sedáky - luxusní design do výjimečné sauny. Jednotlivé pláty exotického dřeva Fuma (vlastnostmi podobného abachi, ale se zbarvením do růžova) se pod tlakem formují do ergonomického tvaru. Jednotlivé díly dávají sauně pravidelný, uklidňující rytmus. 

dvere-sklenene

Skleněné
 

Celoskleněné dveře do sauny zvětšují prostor a umožňují vpustit více světla do vaší sauny. Díky nim máte i lepší dohled nad dětmi. Jsou také dobrou a trvanlivou alternativou pro dveře mezi šatnou a koupelnou. Dveře v naší nabídce jsou prakticky bezúdržbové a vydrží krásné po mnoho let.

dvere-drevene

Dřevěné
 

Pro všechny, kdo milují tradiční finské sauny a rádi by měli celodřevěnou saunu, jsou určeny dřevěné dveře. Základní dveře jsou borovicové, levé či pravé. Nebojte se, že byste ze sauny neviděli ven - dveře mají úzký skleněný průhled z bezpečnostního 8mm kaleného skla.

dvere-atyp

Celkové prosklení, atypické
 

Celoprosklení, ať už přední stěny, nebo i boční, z každé sauny udělá moderní šperk vaší domácnosti. Vítá k návštěvě sauny, a zároveň ze sauny vidíte celou odpočívárnu. Pozor však na větší úniky tepla. Zde pomůže naddimenzo- vané topidlo.

Stačí jen zadat poptávku a my Vás kontaktujeme

Sauna na míru může být Vaše

Chci saunu od Vás
bg-modry-banner-rodinka

Chcete si saunu postavit sami?

Vše potřebné koupíte v našem e-shopu

banner-eshop
Zavřít
Loading...