Odborník radí: jak nejlépe vybrat domácí saunu?

 

 

 

 

Ve finské sauně jsou extrémní podmínky a výzva pro vaše tělo, infrasauna je více relaxující s teplotami kolem 50 °C, v parní sauně si zase užijete 100% vlhkost vzduchu. Při výběru domácí sauny do bytu či domu tak záleží hlavně na tom, co od saunování očekáváte.

 

Náš odborník Zdeněk Kolář popisuje rozdíly mezi jednotlivými typy saun a doporučuje, podle čeho saunu vybírat.

motive-image2

Finské sauny: klasické saunování ve velkém horku a suchu

 

Finská sauna je „klasika“ a volba většiny zákazníků. V saunové kabině je velké horko (60–105 °C) a zároveň suchý vzduch s vlhkostí okolo 5 %. Proto byste uvnitř sauny neměli trávit příliš moc času, doporučujeme asi 15 minut. Poté si odpočiňte a zchlaďte se například v bazénku se studenou vodou.

 

Finské sauny se hodí do bytu i do rodinného domu. „U menších finských saun do bytu doporučuji elektrická kamna, která jsou levná a nenáročná na údržbu. Nemají sice takovou výhřevnost, ale to u interiérových a menších saun tolik nevadí,“ říká Kolář. Naopak do venkovních finských saun na zahradě doporučuje klasická kamna na dřevo, která mají mnohem vyšší výhřevnost, takže zvládnou rychle vyhřát i promrzlou saunu, praská a voní v nich dřevo a vytvářejí intimnější atmosféru.

 

Nezapomeňte, že téměř všechna kamna, která v sobě mají saunové kameny, můžete polévat vodou – rozhodně to platí pro všechna kamna původem z Finska. Poléváním kamen zvýšíte vlhkost vzduchu v sauně a pocitově vám bude větší vedro – budete se více potit. Kombinace nižší teploty a častého polévání je velmi oblíbená právě ve Finsku, protože vyhřát saunu pak stojí méně energie a díky vlhkosti je prostředí v sauně příjemnější pro pokožku, vlasy i dýchání.

 

finska-sauna

To ocení alergici, kteří horký a suchý vzduch těžko snášejí. Do vody, kterou poléváte kamna, navíc můžete přidat i aromata. Například eukalyptus či máta usnadňují dýchání, uklidňují podrážděné sliznice a mají protizánětlivé účinky.

 

Pro životnost sauny je klíčová také volba obkladové dřeviny. Pro menší finské sauny do bytu doporučuje Kolář spíše světlejší dřevo, například severský smrk nebo osiku. „Smrk je levnější, vystupují z něj suky a smolníky a po zahřátí krásně voní. Počítejte ale s většími nároky na údržbu. Osika je tvrdší, suky a smolníky nemá, tolik nevoní, ale zase víc vydrží a nevyžaduje údržbu,“ vypočítává.

 

Do rozměrově větších saun do domu nebo na zahradu už si můžete dovolit i tmavší dřevinu v úpravě ThermoWood.

 

Přečtěte si více o výběru dřeva do sauny >>

Infrasauny: stvořené pro regeneraci svalů a kloubů

 

V infrasauně nejsou žádná kamna, ale speciální zářiče, které produkují infračervené světlo. To následně proniká hluboko do vašich svalů nebo kloubů a pomáhá tak uvolnit svalové napětí a přispívá k regeneraci.

 

Díky tomu v infrakabině není ani zdaleka takové horko jako ve finské sauně – nejčastěji kolem 50 °C. Teplo ze zářičů totiž neohřívá tolik vzduch, ale primárně vaši pokožku. I přes relativně nízkou teplotu se tak intenzivně potíte.

 

V infrakabině díky nižší teplotě můžete strávit více času, jedna procedura obvykle zabere 30–40 minut. Abyste se v sauně nenudili, vezměte si dovnitř knížku, ozvučte kabinu saunovou hudební aparaturou nebo osvětlete barevnou saunovou terapií.

 

„U infrasaun je nejdůležitější typ infrazářiče. Nejlevnější jsou ploché karbonové zářiče, které se relativně dlouho zahřívají a mají užší spektrum záření, takže nejdou tak hluboko do kůže. Naopak pokročilejší trubicové zářiče s kompletním spektrem infračerveného záření vás prohřejí výrazně rychleji a vy se tak začnete ihned potit,“ radí Kolář.

 

infrasauna

Pokročilejší zářiče mají ještě jednu výhodu – obvykle jsou odolné proti vlhkosti, takže je můžete využít i do kombinovaných saun, kdy si v jedné kabině uděláte finskou a infrasaunu zároveň.

 

Infrasauny jsou ideální zejména do bytu nebo menšího domu, infra mini sauna do bytu může mít klidně jen pár metrů čtverečních. Pro obložení menší kabiny vždy volte světlou dřevinu, například výše zmíněný smrk či osiku, případně luxusnější cedr.

Parní sauny: zážitek jako v antickém Římě

 

Parní sauny jsou specifické svou nižší teplotou (nejčastěji 40–50 °C) a vysokou vlhkostí vzduchu až 100 %. Díky tomu je v sauně pocitově velké horko, budete se silně potit, ale zároveň snadno dýchat. Není divu, že parní lázně si dopřávali už starověcí Římané.

 

Zdrojem páry v sauně je parní generátor, který si klidně představte jako rychlovarnou konvici. Pro lepší zážitek ze saunování můžete do výstupu páry z generátoru přidat aroma, aby pára voněla podle vašich představ a ještě více usnadnila dýchání.

 

Kvalita parních generátorů se opět liší dle ceny a výrobce, u základních modelů musíte například ručně vypouštět vodu, zatímco pokročilejší typy mají automatický vypouštěcí ventil. Lepší generátory jsou také méně náročné na údržbu a umožňují snadnější přístup ke spirálám, vyměnitelným dílům či nahromaděnému vodnímu kameni.

 

Kvůli vysoké vlhkosti je parní sauna konstrukčně nejnáročnější, dodavatel musí dokonale vyřešit hydroizolaci, parozábranu i osvětlení. Jelikož horká pára dokáže proniknout do běžných stavebních materiálů, kabina se neobkládá dřevem, ale nejčastěji keramickou mozaikou nebo dlažbou.

 

parni-sauna

„Protože je kabina vyhřívaná pouze párou, která na studenějším povrchu kondenzuje a chladne, mohou být občas sedáky a dlažba pocitově studené. Z tohoto důvodu náročným zákazníkům doporučuji, aby dlažbu osadili podlahovým vytápěním, topnou rohož můžete instalovat i do sedáků. Zážitek ze saunování je pak příjemnější,“ doporučuje Kolář.

Na výběr máte i kombinace

 

Každá sauna má svá specifika a pokud byste se nemohli rozhodnout pro jeden typ, je možné zvolit kombinované sauny. Nejčastěji se kombinují finská sauna s infrazářičem nebo finská sauna s výparníkem.

 

Myslete ale vždy na to, že součet vlhkosti a teploty může být maximálně 140 bodů, takže například limitem finské sauny s výparníkem je teplota 80 °C a vlhkost vzduchu 60 %.

 

„Výběr je samozřejmě na vás, ale pokud chcete zažít to pravé finské saunování, doporučuji pořídit si klasickou finskou saunu s kamny na dřevo obloženou severským smrkem. Kabina se rychle vyhřeje, uvnitř nádherně voní dřevo a plameny v kamnech tancují na stěnách sauny tak, že se vám ani nebude chtít ven,“ zakončuje Kolář.

 

kombinovana-sauna2

Chcete znát více?

Další zajímavosti se dozvíte v poradně

bg-banneru-dalsi-clanky2
Zavřít
Loading...