• Přeskoč na obsah
 • Přeskoč na levé menu
 • Přeskoč na horní menu
 • O sauně a saunování

  Volejte zdarma 800 500 600
  Sauna legend sliderSauna forte sliderSauna solide sliderSauna black slider  
   chat  sauna ikona  Seznam  Otazník  historie
  Aktuality
  Co je to sauna,
  druhy saun
  Jak správně
  nakoupit
  Co byste měli vědět
   o saunování, ale
  báli jste se zeptat
  Něco z Historie  Co je to sauna, druhy saun

       "Sauna je původní finské slovo označující malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Vnitřek sauny je velmi dobře izolovaný od okolí a vykládaný dřevem, které působí dobře na psychiku člověka.
  Primitivní sauna může fungovat bez použití saunových kamen. Základem je opět dobře izolovaná stavba, která je ale vytápěna kameny, rozžhavenými venku v otevřeném ohni. To je nejspíš i původní princip vytápění sauny." (Zdroj: Wikipedia)

  Sauna je odpradávna symbolem odpočinku, relaxace a zdraví. To, co poskytuje, jsou v dnešní době mimořádně cenné devizy. Možná, že by se i Vám líbila představa potit se ve vlastní sauně.

  Jak funguje sauna

  Nad podlahou se nachází studený vzduch, který vytlačuje teplý vzduch ke stropu. Člověk snáší vysoké teploty vzduchu v sauně i po delší dobu (5 – 10 min. i více). To, že se tělo ani při teplotách kolem 100°C neuvaří, je dáno především extremním suchem v sauně. Pot se může prudce odpařovat a tak ochlazuje pokožku na teplotu kolem 41°C.

  Tento proces má především vliv na činnost srdce (zklidňuje se), na ústup různých bolestí v kloubech či svalech, na tlumení křečí zažívacích orgánů a na funkci stěn mozkových cév, čímž jsou mnohdy odstraněny migrénové bolesti hlavy. Proto se také po sauně dobře spí. Pobyt v potní místnosti vede k silnému okysličení těla a podporuje tvorbu protilátek.  Existují tři druhy rodinných saun: kabina, saunový domek nebo vestavěná sauna.

  Kabiny

  Jde o cenově vcelku dobře dostupné sauny vybavené kompletním obkladem ze dřeva (např. smrku dováženého ze severských zemí) ve svislém uložení o výšce 2,10 m. Šířka a hloubka pak závisí na prostoru, který je k výstavbě k dispozici. Kabinu lze postavit nejen v rodinném domku, ale také např. v panelovém bytě 2+1. Výrobci dodávají k dřevěné kostře ve standardní nabídce tepelnou izolaci s parotěsnou zábranou, světlo s krytem, dveře, lavice se zádovými opěrkami, podlahový rošt, kryty topidla a kryt světla. Saunové kabiny si můžete prohlédnout v našem online katalogu, který si rovněž můžete vyžádat na našich prodejnách, či si ho zdarma nechat poslat domů.

  Saunové domky

  Tato sauna má podobu srubového domku, např. velikosti klasického domku na nářadí. Zvenku je domek vyroben ze smrkových trámů, uvnitř je dřevěná podlaha, součástí je také smrková střecha, terasa a příslušenství je stejné jako u kabin.

  Vestavěné sauny

  Vyrábějí se na míru (stejně jako např. vestavěné skříně) a tento druh se hodí do menšího bytu s atypickým výklenkem nebo malého volného koutu ve Vašem obydlí. Výška, šířka a hloubka jsou přizpůsobitelné, stejně jako počet, velikost a rozložení lavic a typ interiéru. Příslušenství je stejné jako u kabin. Můžete si od nás nechat nacenit atypickou saunu v chytrém poptávkovém formuláři.

  Jak správně nakoupit 


  Cena sauny není vždy  to hlavní

  Příkladně kabinovou saunu z řady vyššího standardu o rozměrech kolem 2x2m a výšce 2 metry můžete u nás pořídit při stavbě svépomocí v ceně pod 60 tis. Kč. Možná namítnete, že cena za výstavbu domací sauny je vysoká. Alternativou s nepříliš vysokou zárukou pro Vás tedy může být koupě sauny v některém z českých hypermarketů.  Musíte ale počítat s nízkou a mnohem kratší zárukou kvality. Tyto sauny koupíte v obdobných rozměrech a o něco hůře vybaveném standardu za 30 až 40 tisíc korun. Budete-li mít štěstí, můžete saunu pořídit za stejné peníze v různých slevových akcích i u odborných firem.

  Saunu můžete vytápět buď prostřednictvím saunových kamen nebo infrazářením. Teplo lze regulovat digitálním senzorem, který je možné nastavit až na deset hodin dopředu a vyhnout se tak ekonomicky nevýhodnému přetápění místnosti. S jeho pomocí můžete také snadno ovládat osvětlení místnosti. Existují také regulátory s týdenním cyklem, s možností dálkového ovládání z jiné místnosti nebo prostřednictvím telefonní linky. Teplotu ale můžete hlídat jen pomocí lihového nebo kovového teploměru.

  Tradicí je, že po pobytu v sauně příjemně působí na rozpálené tělo chladná až mrazivá koupel. Tu si každý může dopřát ve vlastní sprše, nebo použít speciální kádě určené pro tento způsob relaxace. Kádě lze stejně jako sauny sehnat volně stojící nebo vestavěné. Bývají vyrobené z lamina a většinou obsahují také sedačku, přílivový žlábek a schůdky.

  Příjemnou a zajímavou součástí každé sauny může být také netradiční osvětlení. Takzvané hvězdné nebe, které vytváří pomocí desítek „LED diod“ široké barevné spektrum, můžete regulátorem měnit dle libosti na zlatavou, stříbrnou, červenou, zelenou, žlutou nebo třeba modrou oblohu. Alternativou může být také oblíbené léčivé světlo (chromaterapie), které tvoří dvojice pásových diodových osvětlovacích těles (47x8,5cm). Jeho barevné spektrum můžete také regulovat sami. Pro nenáročné milovníky saunování postačí bežné jednobodové světlo.

  Jak vybrat vhodná saunová kamna?

  Použitý výkon saunových kamen je otázkou dvou základních faktorů a to rozměrem sauny

  (jeho kubaturou) a materiálem použitým na výrobu sauny. Při standardním výpočtu (sauny nekomerční) počítáme na 1m3 výkon 1Kw saunových kamen.

  Každý čtvereční metr stěny kamenné (beton, kámen) nebo skleněné (okno, dveře) by měl být ve výpočtu dosazen 1,2m3 kubatury sauny. Jestliže je stěna sauny z masivního neizolovaného dřeva např. z hranolů nebo kulatiny, bude korespondující faktor 1,5m3. Je nutné pamatovat, že teplo jde nahoru - horní část sauny by proto měla být nejlépe izolovaná.

  Izolace a materiál stěn sauny

  V elektricky vytápěné sauně je nutné všechny masivní povrchy stěn, které pohlcují značné množství tepla (např. cihly, skleněné tvárnice, sádra apod.) dostatečně tepelně izolovat, aby nedocházelo k nadměrné spotřebě topným tělesem.

  Konstrukce stropu a stěn lze považovat za dostatečně tepelně izolované, pokud:

  • je tloušťka pečlivě položené izolační vlny uvnitř budovy 100 mm (nejméně 50 mm).
  • je zajištěna izolace proti vlhkosti, např. vrstvou alobalu s těsně přilepenými okraji. Alobal se musí  pokládat lesklou vrstvou do místnosti.
  • je mezi panely a ochranou proti vlhkosti alespoň 10mm větrací mezera (doporučení).
  • jsou vnitřní stěny obloženy deskami o tloušťce 12-16 mm.
  • je na horní hraně obložení stěn u okraje obložení stropu větrací mezera o tloušťce několika mm.

  Dosažení optimální účinnosti topného tělesa při vyhřívání sauny může napomoci snížení stropu sauny (obvykle 2100-2300 mm, minimální výška 1900 mm). Tím se sníží vnitřní objem místnosti sauny a mírný výkon topného těles může být dostatečný. Strop lze snížit upevněním stropních nosníků na požadovanou výšku. Prostory mezi nosníky se izolují (minimální tloušťka izolace 100 mm) a jak je uvedeno výše, povrchově ošetřují. Vzhledem k tomu, že teplý vzduch stoupá vzhůru, doporučuje se maximální vzdálenost lavice od stropu 1100-1200 mm.

  POZNÁMKA! Poraďte se s příslušnými úřady požární prevence o tom, kterou část ohnivzdorné stěny lze izolovat.

  POZNÁMKA! Ochrana stěn a stropu pomocí tepelné ochrany, jako jsou například minerální desky montované přímo na stěny nebo strop, může způsobit nebezpečný nárůst teploty stěn a stropu.

  Černání stěn sauny

  Dřevěný materiál v sauně, jako je například obložení stěn, začne časem černat. Černání urychluje sluneční záření a teplo z topného tělesa. Pokud byly povrchy obložení stěn ošetřeny ochrannými činidly, je černání stěn nad topným tělesem rychlejší, v závislosti na použité ochraně. Toto černání je způsobeno tím, že ochranná činidla jsou méně odolná proti působení tepla než neošetřené dřevo. To bylo prokázáno praktickými zkouškami. Mikroskopický odpad z topných kamenů může způsobovat černání povrchů v blízkosti topného tělesa. Při dodržení pokynů výrobce při izolaci topného tělesa sauny nedojde k jeho ohřevu v takové míře, která by znamenala hrozbu požáru hořlavých materiálů v sauně. Maximální přípustná teplota povrchu stěn a stropu sauny je +140°C.

  Topná tělesa pro sauny nesoucí značku CE splňují požadavky všech nařízení pro sauny. Dodržování těchto nařízení sledují příslušné úřady.

  Celoskleněné dveře do sauny

  Nabízíme speciálně navržené celoskleněné dveře pro sauny, dveře jsou bezpečnostně odborně kalené, tzn. kdyby se stala nehoda, tak se dveře rozbijí na mnoho maličkých částic. V každé sauně jsou dveře vystaveny vysokým teplotám a vlhkosti. Součástí každých dveří je madlo, magnetový zámek, rám.

  Podlaha sauny

  Vzhledem k velkým výkyvům teplot se topné kameny používáním rozpadají. Malé úlomky kamenů se pak oplachují na podlahu při polévání. Horké úlomky mohou poškodit plastové podlahové krytiny pod nebo v blízkosti topného tělesa.

  Světle zbarvená spárovací malta mezi podlahovými dlaždicemi může vstřebávat nečistoty a vodu (tj. železitý obsah). 

  Co byste měli vědět o saunování, ale báli jste se zeptat

  Jak se správně saunovat?

  Příprava:

  Po svlečení a je nutné se důkladně osprchovat a umýt mýdlem. Je vhodné si umýt také vlasy. Následně je tělo možné osušit, není to však podmínkou.

  Saunování:

  Usedněte nebo si lehněte na některou z lavic, která vám nejlépe vyhovuje. Optimální teplota je pro každého individuální. Mějte na paměti, ža saunování má být v každé své fázi příjemným prožitkem! Při pocení je možné provádět další čínnosti jako třeba masírování - tím se tělo prokrvuje. Polévejte kamna vodou doplněnou esencemi. Dobu saunování zvolte podle svých pocitů. V sauně Vám musí být opravdu příjemně.

  Ochlazování:

  je možné volit ze tří variant - sprcha, bazén nebo káď s vodou, pobyt venku na vzduchu.

  Po osušení je možno vykonat několik relaxačních protahovacích pohybů. Odpočiňte si a podle osobní potřeby doplňte tekutiny (alkohol se nedoporučuje). Potom vstupte opět do sauny.

  2.a 3. fáze saunování:

  Pro správný účel kvalitního saunování se snažte saunovací proces opakovat, tolikrát, kolikrát Vám bude příjemné.

  Odpočinek:

  Po třetí fázi saunování se důkladně osprchujte, umyjte si vlasy vodou a osušte se. Je možné použít vlasový kondicionér. Pro zajímavost doporučujeme přivonění k vlastní pokožce - budete překvapeni, jak krásně voní. Zahajte oddechový režim v odpočívárně nebo na pohodlném lehátku. Tělo si přikryjte prostěradlem. Odpočiňte si cca 30-60 min.

  Ošetření pokožky a následná relaxace:

  Ošetřete si vysušenou pokožku krémem nebo olejem. Dopřejte si klidnou chůzi na čerstvém vzduchu a poté relaxujte.

  Něco z historie

  Tapani Harvia        

  Vášeň v saunách


       Zakladatel firmy  Harvia Ltd., Tapani Harvia (1920-1998), byl velmi účelovým člověkem s hlubokým vztahem k saunám a sanování. Už na vojně byl vždy tím, kdo určoval tempo polévání saunových kamen vodou a tím i vytvoření ideální vlhkosti v sauně. Na přání těch, kdo se s Tapani Harvia pravidelně saunovali, se vytvořila skupinka, která se chodila vždy saunovat se svým lídrem. Do paměti se mu vryla dokonalost sauny, kterou vytvořil spolu s místním vesnickým kovářem, jenž poskytl teplo své kovářské pece do trvale vyhřívané veřejné sauny v rodné vesnici.

       Postupem času se pokoušel hledat cestu k co nejdokonalejší jemné saunové lázni, kterou našel až ve vlastních vyprojektovaných saunových kamnech.  Po mnoho let byla tato myšlenka jeho hnacím motorem, který se proměnil v obchodní záměr a konečně také do úspěšného produktu – saunová kamna Harvia nyní udávají světové trendy.

       Jako výsledek tvrdé práce pradědečka Tapani Harvia jeho profesionálního přístupu a inovativního stylu má příběh jeho vysněné společnosti šťastný konec. Dnes je firma Harvia Oy největším světovým výrobcem pro saunová kamna a ve Finsku i vedoucí značkou v sektoru celé saunové produkce. Harvia totiž už desítky let nevyrábí jen saunová kamna, ale i prvotřídní sauny, infrasauny, saunové doplňky a další výrobky.  Historie firmy bude postupně doplňována.